Dijeljenje znanja o tiganju od livenog gvožđa

Nov 16, 2023

Ostavi poruku

S jedne strane, kaže se da je održavanje tiganja od livenog gvožđa delikatno kao i cvijeće u stakleniku. S druge strane, tu su i neke čvrste tiganje od livenog gvožđa koje se ne lepe koje se mogu slobodno koristiti. Postoje neki mitovi o fritezama od livenog gvožđa, a sada je vreme da ih razbijemo. Materijal tiganja od livenog gvožđa podložan je rđenju, ljuštenju i lomljenju.

Tiganji od livenog gvožđa tvrde kao ekseri, zbog čega neke antikvarnice ili pijace prodaju tiganje od livenog gvožđa sa istorijom od 75 godina. Tiganje od livenog gvožđa već je teško potpuno razbiti, a većina novih lonaca je već otvorena, što znači da ih možete koristiti čim ih dobijete bez brige da će se razbiti. Što se tiče skladištenja, ako se prethodno osuši, nema potrebe za brigom jer se neće olabaviti. Ne mogu se sjetiti koliko sam puta slagao tepsije od livenog gvožđa različitih veličina i sastrugao njihove premaze, ali sam uspeo. Sačuvajte u nelepljivoj posudi. Odrezak i pečeni krompir zahtevaju veoma visoku i ujednačenu temperaturu. Tiganj od livenog gvožđa je veoma pogodan za pravljenje bifteka, ali da li to znači da je njegova temperatura ujednačena?

Neravnomjerno zagrijavanje tiganja od livenog gvožđa. Temperatura livenog gvožđa je samo jedna trećina od aluminijuma, pa to znači da ako stavite tiganj od livenog gvožđa na plinski šporet, nakon nekog vremena samo je srednji deo vruć, a ostatak hladan. Njegova očigledna prednost je veliki zapreminski toplotni kapacitet (promena temperature od 1 stepena zahteva apsorpciju ili oslobađanje toplote), što znači da mora biti vruć i da njegova toplota može trajati dugo vremena. Ovo je posebno važno prilikom prženja mesa. Da biste ravnomjerno zagrijali tiganj od livenog gvožđa, zagrejte ga oko 10 minuta (podignite tiganj i prevrnite ga svakih nekoliko minuta da se sve zagreje). Možete ga zagrijati i u rerni 20 do 30 minuta, obavezno koristite podlogu za vruću ruku. Još jedna njegova prednost je njegova visoka emisivnost. Na primjer, emisivnost nehrđajućeg čelika je oko 0,07. Čak i ako je vrijeme jako vruće, neće vam biti vruće kada mu priđete rukama. Nasuprot tome, stopa zračenja tiganja od livenog gvožđa je 0,64, što može da obezbedi dovoljno toplote za celu hranu. Što se tepsija od livenog gvožđa temeljitije osuši, to se bolje neće lepiti za posudu. Suha tiganj od livenog gvožđa potpuno se ne lepi za tiganj.

Kada pravite pržene pileće rolnice ili kajganu, vaš tiganj od livenog gvožđa neće se zalepiti za tiganj. Međutim, to nema veze s neustrajavanjem. Politetrafluoroetilen je također materijal za lonce koji se ne lijepi, koji koristi novu tehnologiju za lijepljenje na dno posude, što ga čini neljepljivim loncem. Da li možete pržiti jaja u tiganju od livenog gvožđa bez ulja, polako ih zagrejati, a da se jaja ne lepe? Naravno da ne. Ali politetrafluoroetilenske posude s ravnim dnom se mogu koristiti, one su zaista neljepljive tepsije. Međutim, sve dok je tava od livenog gvožđa dovoljno dobra i zagrejana pre kuvanja, moguće je da se tava ne lepi.

Pošaljite upit